Yitirmeli ne varsa başlamalı yeniden

, Yorum yapılmamış

Ben her Ocak ayında yeni yıla başlamadan bir bakıma girerim. Zihnimi, bedenimi çıkarıp yere bırakırım. Gerekli, gereksiz tüm maskelerimden vazgeçerim. Kendimden çıkar, bir hiçe dönüşürüm. Gülten Akın’ın ‘Deli Kızın Türküsü’ şiirinde dediği gibi elimde ne varsa yitirir, yeniden başlamaya çalışırım. Sonra istemesem de bazı maskeleri mecburen yeniden suratıma geçirir şehirdeki hayatıma dönerim. Bazı maskeler maalesef hayatta kalabilmek için gerekli. Ya da biz böyle düşünürüz.

Bu kez yılın başını bekleyemedim; yılın sonunda bir kampa girdim. Dört günlük kampın sadece üç gününe katılabildim. Niagara Welness’ın hazırladığı Youniversity programına gerçekten son dakika dahil oldum. O ani kararı alırken, gideceğim bir doğum günü partisini unuttum. Youniversity, kendini tanımak, anlamak, arınmak ve değişmek isteyenlerin katıldığı birkaç aylık bir program. Işıklı ve gürültülü şehirlerin telaşlı insanları olduğumuzdan, ancak birkaç günlük kompakt bir kampa vakit ayırabiliyoruz.

Beden ve zihin detoksu için kampın, Kartalkaya’daki Golden Key Otel’de gerçekleşmesi de ayrıca güzel oldu. Boş vakitlerde spa’dan çıkmadım desem yeridir. Zaten yiyeceklerimiz bize özel hazırlanıyordu. Sırf sebze suyu içilen detoks programlarından farklı olarak raw food (çiğ yemek) gayet doyurucuydu. Hiç aç kalmadık. Tavsiye etmiyorlardı ama isteyen kahve de içebiliyordu. Aşırı katılıkla ve kuralcılıkla yapılan her şeyden soğuduğum için bu esneklik hoşuma gitti.

IMG_9945

Sabahları yeşil su içip bir saat yoga yaptık. Kahvaltının ardından başlayan çeşitli meditasyon ve enerji çalışmaları öğle yemeği molasına kadar sürdü. İsteyenlere kayacak, isteyenlere masaj alacak boş zamanlar tanındı. Akşam yemeğine kadar yeniden kendimizi anlamaya ve fiziksel bedenimizin yanı sıra, duygusal ve enerjisel bedenimizi kontrol ederek varlığımızı hissetmeye çalıştık.

Bütün hayatımızı istediğimiz gibi dizayn edemesek de ara sıra böyle molalara hepimizin ihtiyacı var. Kendine giden yolda bazen insan kendinden bile kaçmalı. Bazen bir yabancıya açılmalı. Bazen hiç tanımadığı birine sarılıp ağlamalı ki bunu size söyleyen ağlamak konusunda çok beceriksiz biri. Sessizce durabilmeli. Durabilmeli insan.

Kendine zaman ayırmayı, sadece kaporta bakımı olarak görmemeli insan. Ruha da güzellik maskeleri yapmalı.
IMG_9970

Yorum Bırakın