Orada, uzakta olmayan bir köy var

, 1 Yorum

inek3Koordinatlarımı veriyorum: 38°30°

Afyon’un Tazlar köyündeyiz. Rakım 1300 metre… Tarım ve hayvancılık yapılan bu karasal köyün bir özelliği de Borusan Holding’in kurucusu rahmetli Asım Kocabıyık’ın burada doğmuş olması. Zaten onun sayesinde, 1997’de 360’a kadar düşen nüfus, erozyonla mücadele ve tarımda yapılan iyileştirmelerle yeniden 1600’e yükseldi. TEMA ile birlikte yürüttükleri kırsalda kalkınma projelerini unutmaya imkan yok. Keşke daha çok köye örnek olsa…

Tazlar, Kocabıyık ailesi için hiçbir zaman uzaktaki bir köy olmamış. Altı yaşına kadar orada yaşayan Asım Kocabıyık’ın ardından Borusan’ın ikinci kuşak patronu Ahmet Kocabıyık da Tazlar’a olan ilgisini sürdürüyor. Hatta bu sevdayı üçüncü kuşağa da aşılıyor. Baba köyünde kurduğu 38°30° Çiftliği’nin (isim koordinatlardan geliyor) idaresini de gelini Kıvılcım Pınar Kocabıyık’a vermiş. O da bu çiftliğe, gerçekten gönülden bağlı. İstanbul’daki evinde alışkın olduğumuz kedi, köpeklere ilave olarak o tavuk gibi kümes hayvanları da bakıyor. Küçük bir kadınlar gurubu olarak toplanıp bu çiftliğe birkaç saatliğine de olsa gittik.

Hayatımda gördüğüm en mutlu inekler ve mandalar bu çiftlikte yaşıyor olabilir. Öylesine iyi muamele edilmiş ki asla insanlardan ürkmüyorlar. Hatta samimiyet kurmak üzere gelip yanaşıyorlar. İnekler Avusturya, mandalar ise İtalyan güzelleri.

Türkiye’de bir İtalyan peyniri sorunu var. Tamam kabul daha büyük dertlerimiz de var ama özellikle İtalyan restoranları taze olması ve birkaç gün içinde tüketilmesi gereken peynirleri tedarik etmekte güçlük çekiyorlar. Sırf bu yüzden kendi, küçük bir mandıra işletmek zorunda olanlar var. Tazlar’da 2000 dönüm arazi üzerinde kurulan 38°30° Çiftliği, yüzde 100 İtalyan teknolojisi ile ürettiği peynirleri hem bu restoranlara hem de bazı market zincirlerine veriyor. Toplam 2000 dönüm arazi üzerinde kurulu çiftliğin hedefi yılda 800 kg peynir üretmek. Burrata, Mozzarella, Ricotta, Scamorza, Bocconcini, Stracciatella, Taleggio ve Gouda üretilen peynirler. Sonbahar gibi manda yoğurdu, manda kaymağı ve tereyağı üretimi de başlayacak.

KIVILCIM

38°30° Çiftliği Genel Müdürü Kıvılcım Pınar Kocabıyık’ı dinlerken, doğal kaynakları tüketmemeye ne kadar özen gösterdiklerini, çevreye gösterdikleri saygıyı ve sürdürülebilirlikten sadece şirketlerin rakamlarının istikrarlı bir biçimde büyümesini kast etmediklerini anlıyorum.

İtalya’dan su mandaları ve Avusturya’dan Simental cinsi ineklere yakında Halep keçilerinin ekleneceğini de öğreniyorum. Çiftliğin bir diğer sorumlusu da Azeri Behruz Mamadov. O sonradan hayvancı olmuş bir matematikçi aslında. Mamadov, “Anadolu mandaları biraz vahşi. Onları adam etmek zor. Aynı gıdayla Türk mandaları 6 litreye kadar İtalyan mandaları ise 16 litreye kadar süt veriyor” dediğinde hepimiz tebessüm ediyoruz.

Ünlü İtalyan şef Carlo Bernardini’nin çiftlikten taze çıkmış peynirlerle hazırladığı muhteşem mönüyü Türk şarapları eşliğinde yerken sanırım hiçbirimiz artık İstanbul’a dönmek istemiyoruz.

inek1

Sanat vadisi geliyor

AHMET Kocabıyık’ın şahsi yatırımı olan çiftliğin yakınlarına dev bir açık hava müzesi tasarlandığını da bu kısacık seyahatte öğrenmiş oldum. Adı da muhtemelen 38°30° Sanat Vadisi olacak. Christiane Paul küratörlüğünde hazırlanan müze için şimdiden iki sanatçı ile anlaşılmış.

1 Yorum

  1. Gonca Levent
    | Cevapla

    Demet hanım biz bu tazlar köyüne nasıl gidebiliriz?

Yorum Bırakın