Feminist olmak için fazla güzel

, Yorum yapılmamış

EMMA Watson’ın bağıra bağıra feminist olduğunu açıklaması, Beyonce’nin konserlerinde ‘feminizm’i sahnede ışıklandırması sizi aldatmasın, Hollywood’da bile mesafeli yaklaşılan bir kelime o. Kadınların haklarını koruyarak, eşitsizliklerin ortadan kaldırılmasını amaçlayan bir hareket olmasına rağmen, hem karşıtları hem de yandaşları bazen saçmalayabiliyor.

Geçen hafta İstanbul’da gerçekleşen Women to Watch (İzlenecek Kadınlar) etkinliğinde ünlü fütürist Marian Salzman’ı dinlerken, bir şakasıyla irkildim.

“Aslında ben feminist olmak istememiştim çünkü güzel olmak istiyordum.”

Tamam o şaka yapıyordu ama feminizmi o kadar çok çirkinlikle bir tuttular ki, “Feminist buna benzer” kampanyasıyla güzel-çirkin, kadın-erkek herkesin ‘kadın hakları’ için çabalayabileceği anlatıldı. Feminizmi lezbiyenlik ile karıştıranlar mı istersiniz, feminizmin koca bulunca geçeceğini düşünenler mi ararsınız; hepsi var.

KADINSIZ TOPLUMLAR

Marian Salzman’ın, feminize olan toplumların çok daha medeni ve güvenli ülkelere dönüştüğünü; şiddet ve çatışmaların azaldığını söyledi. Ben de hep, sokakta bir başına dolaşabilen özgür kadının, ülkesiyle ilgili en önemli istatistiksel verileri gösterdiğine inanırım.

Salzman’ın konuşmasından anladığım, bir de kullanım sürelerimiz değişmiş; raf ömrümüz uzamış. Bu da ‘gri boşanmalar’ denebilecek, 50 yaşından sonra B planını yaşama cesareti gösterebilmeyi sağlıyor.

Bir başka noktada genç, taze, parlak kadın ile tecrübeli, uzman kadın olmak üzere iki hikaye oluşması ve bunun yarattığı kimlik krizi.

ERKEKLERİ GÖMMEYE DEVAM

Söz konusu değerlendirmeleri Salzman, ‘Gelecek Cinsiyet: 10 Trend’ başlıklı sunumunda yapmıştı. Öngördüğü diğer trendlerii de paylaşmak isterim:

* Dünyayı değiştirmek için cinsiyet eşitliği şart; bu bir ülkeyi çok daha rekabetçi yapıyor.

* Kadın liderler işin yanında ev, aile, çocuk ve ebeveynlerle de ilgilendiği için çok stresli.

* Kadınların esnek çalışma anlayışları ve işgücüne girmeleri erkek iş gücünün evrimine neden oluyor.

* Annelik artık bir seçim; çocuk yapmak, hiç yapmamak, kürtaj ve yalnız annelik de bu seçimler arasında.

* Yeni gay: Transcinsiyetler; artık cinsiyet tanımını pek çok etken belirliyor.

* Her şeye rağmen kadınlar erkeklerden daha uzun yaşıyor.

* Kadın rol modeller ve ikonlar büyük bir değişim ve dönüşüm yaratıyor.

 

Erkeği elde tutma yöntemleri

KADIN dergilerinin işleye işleye yıllardır bitiremediği bu konu internet medyasının da favori başlıklarından. Galeriler yapmaya doyamıyorlar. Başlığım sizi yanıltıp buraya kadar getirdiyse ve 5-10 madde sıralayacağımı düşündürttüyse özür dilerim.

Kusura bakmayın ama hem böyle yöntemlerin gerçekçi olduğunu düşünmüyorum (çünkü insanları iki kutba bölerek ve genelleyerek sıralanan altın öğütler işe yaramaz) hem de kadınlara böyle tavsiyeler verilmesini ayıp sayıyorum. “Bir zahmet adamlar, kadınları ellerinde tutmaya çalışsınlar” diyerek feminist çıkışımı da yapayım.

Ayrıca bu önerileri okursanız, tutarlı olmadıklarını da görürsünüz. Yok erkekler sorun çıkaran kadınları severmiş, yok ‘dırdır’ etmek erkeği kaçırırmış, yok avcı ruhları ‘kaçan kadının’ peşine düşermiş, yok güven duygusuyla bağlanırmış, yok kalplerine giden yol mideden geçermiş… Anladığım şu: İyi bir aşçı olup, güvenli bir yuva kuracaksın ama dırdır etmeden sorun çıkaracaksın hem de her an yuvadan uçup gidecek bir kuş gibi davranacaksın.

Bilimsel araştırmalara dayanmayan, insanları fazlasıyla genelleyen tespitlerden olabildiğince kaçın.

 

Dayanılmaz evlilik teklifleri

13-galeriilayda_bariscihanoglu_gelin-damat-bride-and-groom-183-x-78-x-2-cm-yanmis-ahsap-uzeri-yagli-boya-burnt-wood-on-oil-2014

BİRKAÇ hafta önce İstanbul’da karayolunu trafiğe kapatıp, evlenme teklifi rezaleti gerçekleştiren bir gurup vardı haberlerde. Aynı günlerde, Adana’da alışveriş merkezinde bin bir şov yaparak sevgilisine evlenme teklif eden genç bir adamın videosunu izledik. Meğer birkaç kadını bu yöntemle dolandırmış ve paralarını alıp kaçmış.

Tamam evlilik çok önemli bir karar, düğününüzde dünyanın en özel insanı gibi hissetmek istiyorsunuz, havai fişekler atılsın gecenin karanlığında kuşlar yönünü bulamayıp yaralansın istiyorsunuz. Kişisel tercihler farklı olabilir tabii ki ama bu kadar prodüksiyon ile evlenme teklif eden adamın karakteriyle ilgili pek olumlu düşünemiyorum. Egosu, samimiyetsizliği, gösteriş merakı, görgüsüzlüğü, çiğliği… İki kişilik bir romantizmde çok daha yaratıcı evlilik teklifleri yapılabilir. Dünya alemin görmesi gerekmiyor ki. Türkçeye ‘Omuz Omuza’ diye çevrilen Stepmom filmindeki romantik ve yaratıcı evlilik teklifi unutulmazdır. Bu sahneyi pek çok kullanıcı Youtube’a yüklenmiş. Feyz almak için bakılabilir. İstanbul gibi trafiğin her gün çıldırttığı bir şehirde yol kesme görgüsüzlüğünden ve düşüncesizliğinden iyidir.

Not: Görsel Aris Cihanoğlu’nun ‘Gelin-Damat’ tablosu.

Yorum Bırakın