Şövalye ruhlu kadınlar

, 9 yorum

beyaz-atli-prens_1024063_mBİRKAÇ ay önce Facebook’ta binlerce paylaşım almış uyduruk bir hikaye okudum. Genç evli bir kadın eşinin onu aldattığını biliyor ve adam boşanmak istediğinde mal paylaşımı, vs. teferruatlara girmiyor; hiçbir şey istemiyor. Sadece “Beni (eğer doğru hatırlıyorsam 21 gün) kucağında taşı” diyor. Adam kadını kucağına aldığı her an eski günleri hatırlıyor ve aşkı depreşiyor ancak kadın bir yandan da sürekli hafifliyor. Adam metresini bırakıp kadına geri dönüyor ama kanser olan kadın ölüyor. Bu romantik oyunu da çocuğu, kanser hastası annesini bırakıp giden bir baba travması yaşamasın diye oynamış. Neyse… Adam ‘adam olmuş’ en sonunda belki ama kadın da ölüp gitmiş.

Bu saçma, kadının kendini kurban ettiği ve tüm fedakarlığı üstlendiği hikayeyi paylaşanların çoğunun kadın olduğunu görmek şaşırtıcı değil aslında. Bu hikaye ile hem kadınların nasıl ‘kendilerinden vazgeçebildiklerini’ göstermiş oluyor hem de hayatındaki herife ‘adam ol’ mesajı veriyor alttan alta. Emin olun bu mesajlar yerine ulaşıyor!

İlk itirazım: Yahu neden ama neden kadın sürekli fedakar ve ailesini kendinden bile önce düşünen bir enayidir? Çocuklar, eş ve hatta bazen ailenin diğer bireyleri de kendinden önce gelir.

“Bu da bir şey mi” deyip itiraz edebilir, kadının tarlada öküzün yerine koşulduğunu söyleyebilirsiniz. Haklısınız!

Bir keresinde bir yerde okumuştum; büyük harflerle “KADIN ŞEFKATİNİN ENAYİ BİR TARAFI VARDIR” yazmışlardı. Şimdi bu yüceltilecek bir özellik mi? Şefkat benim en sevdiğim kelimelerden biri. Anlamı kadar kelimenin tınısını da seviyorum. Aşk gibi titreşimli bir kelime… Ancak neden ama neden enayi olmayı çok ulvi bir özellik gibi kabul edip üzerimize geçiriyoruz ki?

Şövalye ruhlu erkek tanımını duymuşsunuzdur. Kısaca kadına karşı nazik, çokça âşık ve deli kanlı olduğu kadar gerektiğinde fedakârlıktan kaçınmayan, canını bile vermeye hazır, düello gibi dürüst ve adil savaşı benimseyen kimse. Her neyi ters yaptıysak böyle ruhlu adamlar gitti ve yerinde başka başka türleri var. Ve yükselen feci yanlış bir değer olarak şövalye ruhlu kadınlar geldi. Kadın anaç ruhuna şövalyeliği de ekleyince, beyaz atlı prensler değil ata binmek eline GPS versen kulenin yolunu bilmez, hatta bulmak için zahmete girmez oldu. Anaçlık içinde yeterince enayi bir şefkat barındırırken bir de üzerinize kurtarıcı şövalye zırhını giydiğiniz gün bittiniz!

Kapatıldığınız kulede beyaz atlı prensinizi de bekleyin demiyorum, aman yanlış anlaşılmayayım. Bu da kadını fazlasıyla kurban rolüne sokan, iradesini elinden alan ve onu pasifleştiren bir aldatmaca…

Son günlerde dikkatimi çeken ilginç haberlerden biri taşla evlenen bir kadındı. Birkaç yıl önce bir kadın da kendi kendiyle evlenmişti. Ancak size bir haberim var. Dünyanın en uzun yaşayan tüm kadınlarının ortak özelliği ne biliyor musunuz? Hepsinin bekar ve hiç evlenmemiş olması. Aslında araştırmalar da gösteriyor ki evli erkekler, bekarlardan daha uzun yaşıyor. Ama nedense kadınlar hep evliliğe daha meraklı görünüyor. Enayilikten belki!

İngiltere’de bir kadın geçen hafta ölen nişanlısından çocuk yapabilmek için hukuki mücadele başlattı. “İşte” dedim, “Şövalye ruhlu bir kadın!” Ama kızarak, yargılayarak değil,  aşkının büyüklüğü önünde eğilerek söyledim bunu.

Şövalye ruhlu erkek demişken… Soma’da down sendromlu kızı Yasemin’e damatsız düğün yapıp, gelinlik giydiren baba Kudret Eraslan var ya… O işte gerçek bir şövalyedir!

9 Yorum

 1. hatce
  | Cevapla

  adam adam olsa zaten kadın şovalye olmaz

 2. Ayşe Kırça
  | Cevapla

  Süper yazı!!!! Şövalye kadınlar erkeklere örnek olsun.

 3. Eylem Güler
  | Cevapla

  Demet hanım yine 10 numara bir yazı kaleme almış. Fedakar anneler eşler kızlar olduğu gibi şimarık erkekler var. Şövalye erkekler nerede? Bilen varmı?

 4. ali
  | Cevapla

  bi bana denk gelmiyor bu kadınlar…..şövalye olmasın insan olsun yeterlidir….
  ali

 5. Ismet
  | Cevapla

  VALLA ŞEKERİM ÖYLE DEMESİ KOLAYDA..
  SEVİYORUZ ULAAAAAN! 😉

 6. Aşk Kadını
  | Cevapla

  He he he bekar kadınların ömrü uzunmuş peeeeeew aştan istifa ediyorum heeyyyyt

 7. adımı yazamam
  | Cevapla

  erkeklerin çoğunluğu gay ne şövalyesi ne beyaz atlı prensi yaw. geri kalanda ruh hastası. bekarlık sultanlık.

 8. Barış
  | Cevapla

  Dawn sendromlu kızına düğün yapan baba ve anne ayakta alkışlanır.

 9. cuneyt demir
  | Cevapla

  sovalye kadin geeeeeel kurtar beni
  cuneyt

Yorum Bırakın