Yanan kız çocukları ve cehalet

, 6 yorum

aladag

Aslında ne desem boş ama ağzımı açtım bir kere.

Hollandalı gazeteci bir arkadaşımla dün konuştuk. Türkiye’den giden kötü haberlere şaşırdıkça mesaj yazardı hep ama yurt yangınında ölen kız çocuklarına o kadar üzülmüş ki telefon açtı. “Türkiye neden böyle” konuşmamızın özüydü…

Evet, hakikaten neden Türkiye böyle?

Neden yollarda birlerce ölümcül kaza olur?

Neden sürekli bir yerler havaya uçar?

Neden bu kadar çok terör var?

Neden yurtlarda, okullarda çocuklar tacize, cinsel istismara uğrar?

Neden taksi şoförleri yolları uzatır, para üstü vermez ve yolcu beğenmez?

Neden bir yurt yangınında küçücük kız çocukları yanarak can verir?

Neden madenler madenciye mezar olur?

Neden bu kadar çok iş kazası yaşanır?

Bu iç karartan sorulardan çok uzun bir liste yapabiliriz. Saatlerce, günlerce konuşabiliriz ama birbirimizi dinlemeyeceğimiz için hiçbir yere varamayacağız nasıl olsa…

Çünkü biz her türlü kuralı ceza gibi gören bir zihniyet geliştirdik. Trafik kurallarına da uymuyoruz vergilerimizi de ödemiyoruz. Vergiler çok yüksek ve çoğu haksız; bu konu ayrı ama sürekli affedilen vatandaşlar ve keriz gibi her şeyi kuralına uygun yapanlar var. Sistem bize ‘kural tanımazlığı’ teşvik ediyor. İnsanlığın onlarca, yüzlerce yılda oluşturduğu kuralları, kendimizi çok akıllı zannettiğimiz için hiçe sayıyoruz. Ki o kurallar oluşana kadar ne hayatları heba eden tecrübeler yaşandı… Emniyet kemeri takmıyoruz örneğin. Bir öğrenci yurdunun yerleri ahşap kaplı, halıları sentetik ve acil çıkış kapıları PCV olabiliyor. Hatta yangın çıkış merdiveni kapılarına kilit vurulabiliyor. Daha vahim olan 2007 yılında yürürlüğe giren bir yönetmelik, 7 katın altındaki binalarda yangın alarmı zorunluluğunu ortadan kaldırmış. Elektrik Mühendisleri Odası, yönetmelik yayınlanmadan önce yetkililerle konuştuğunda ise “Bunlar genç adamlar atlayıp kaçarlar” yanıtını almış. Yangın alarmı olsa bu çocukların daha erken kaçıp canını kurtarma ihtimali var.

İşte bu yüzdendir ki 12 kızın canını bizim boş vermişliğimiz, kural tanımazlığımız, ahbap-çavuş ilişkilerimiz, “Ya ne gerek var. Bir şey olmaz. Öyle de olur. Yaptım oldu” zihniyeti almıştır. Evrensel prensipleri, hakkaniyeti bırakıp “Zafere giden yolda her şey mubahtır” anlayışının yarattığı ahlak yoksunu zihniyet almıştır (ki ben ahlakın bütünlüğüne inanırım. Bir toplumun bir kısmı ahlaklı kalanı ahlaksız değildir. Turşu koymak gibi, yoğurt mayalamak gibidir ahlak. Ya hep ya hiçtir yani). Benden olanı kayırayım, hatasını görmezden geleyim, benden olmayana haklı da olsa eziyet edeyim zihniyeti almıştır.

Düşündükçe kahroluyorum. O küçücük çocuklar doğru olanı yapmıştı. Yangından kaçmak için yangın merdivenine yönelmişti. Ama PCV kapılar ısınıp genleşince açılamadı ve kaçmaya çalıştıkları yerde hayata veda ettiler. Bu ülkede doğruyu yapmak sizi ölüme götürebiliyor işte. Camdan atlama yanlışlığını yapmak ise yaralansanız da hayatınızı kurtarabiliyor.

Cehaletin yüceltildiği memlekette nasıl aydınlığa çıkacağız bilemiyorum. O cehalet ki tahtadan yangın merdiveni yapabiliyor ya da kapısı bile olmayan yangın merdiveni… Korkarım ki yanarak, araç içinde sıkışarak, gazdan zehirlenerek, havaya uçarak, yıkılan evlerin altında kalarak, çukurlara düşerek, karşı şeritten üzerimize düşen aracın altında kalarak ölmeye devam edeceğiz. Hem de bütün bu musibetlerden hiçbir ders almadan… “Neden” sorusunu hiç sorma zahmetine girmediğimiz için oluyor her şey. Cahil kelimesi Arapça bilmeyen demektir ve İngilizce karşılığı olan ‘ignorant’ Latince kökenlidir. İngilizce ignore fiili görmezden gelmek, umursamamak anlamlarına gelirken, Latince cahil ‘ignorantem’ ise bilmeyen kadar dikkat etmeyen, yanlış anlayan, görmeyen, farkında olmayan demektir. Bizim sorunumuz bilmemekten çok bilmeyi reddetmektir. Ve cehaletin şahlanışına hep birlikte şahitlik ediyoruz. Ki onlar cahil oldukları kadar küstahlar da!

6 Yorum

 1. Talip Tanrikulu
  | Cevapla

  Bir kazaya kuban gitmeniz temennisiyle…

 2. ömer doğan
  | Cevapla

  bu ülkede nüfus sayımı sırasında sokağa çıkma yasağında bile trafik kazalarında 22 kişi ölmüştü geçmişte. 🙁

 3. Deniz Çakmak
  | Cevapla

  doğru tespitler bravo

 4. Nur Bakır
  | Cevapla

  Adamın teki beddua etmiş. Yazıda söylendiği gibi birbirinizi dinlemiyoruz n

 5. Cool Citizen
  | Cevapla

  Kural tanımadığımız için övünen toplumuz

 6. Necdet Tan
  | Cevapla

  Bozuk bir kültür’den, bozuk düşünceler türer.

Yorum Bırakın